Opublikowano:

Miody. Rodzaje, właściwości lecznicze i kosmetyczne

Miód lawendowy, cytrynowy, tymiankowy, rozmarynowy, kwiatowy.
Miody. Rodzaje, właściwości lecznicze i kosmetyczne

Czy wiesz, że…

Aby wytworzyć 1 kg miodu, pszczoły muszą przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach lub liściach, przy czym jedna pszczoła w ciągu całego swojego życia produkuje mniej więcej jedną łyżeczkę miodu. W zależności od gatunku rośliny (pożytku), z której pszczoły zebrały pyłek, miody różnią się od siebie konsystencją, barwą, zapachem i smakiem. Dużo osób głowi się, skąd wiadomo, że miód jest konkretnego gatunku. Nie jest to skomplikowane – kwiaty, z których zbierany jest nektar kwitną w różnym czasie.

Rodzaje miodów

W zależności od surowca, z jakiego powstał miód, rozróżniamy trzy typy: miody nektarowe (m.in. rzepakowy, wielokwiatowy, lipowy, akacjowy, gryczany, wrzosowy), miody spadziowe (jakie zostawiają mszyce na drzewach iglastych i liściastych) oraz miody mieszane.

Właściwości lecznicze

Od czasów starożytnych miodem leczono najróżniejsze choroby i przypadłości: kaszel, bezsenność, choroby przewodu pokarmowego i nerek. Stosowano go do gojenia ran i poparzeń.

Właściwości lecznicze według odmian:

Właściwości kosmetyczne

Maski i okłady z miodu stosuje się w celu nawilżenia suchej skóry oraz włosów. Od dawana stosuje się miód jako lekarstwo na spękane usta i pięty. Naturalna pielęgnacja miodem przeznaczona jest dla wszystkich typów cery.
Przepisów na domowe kosmetyki z miodem jest wiele. Można m.in. zrobić maseczki. Mieszamy trzy łyżki miodu z trzema łyżkami śmietany i z dwoma żółtkami. To maseczka dla cery suchej. A na spierzchnięte usta wystarczy rozsmarować niewielką ilość miodu. W ten sposób miód chroni je oraz przyśpiesza ich gojenie.

Jeden komentarz do: „Miody. Rodzaje, właściwości lecznicze i kosmetyczne

  1. Uwielbiam miód akacjowy i lipowy <3 Są pyszne, a dodatkowo mają mnóstwo świetnych właściwości 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *