Opublikowano

Co mamy rozumieć pod hasłem «Żywność ekologiczna»?

Żywność ekologiczna, marmolady ekologiczne, produkty ekologiczne
Co mamy rozumieć pod hasłem «Żywność ekologiczna»?

Według raportu, opublikowanego przez IMAS International, rynek żywności BIO stanowi zaledwie 0,5% polskiego rynku spożywczego. Dla porównania, w krajach Europy Zachodniej rynek BIO stanowi 2-8% rynku spożywczego. Rynek w Polsce rozwija się jednak bardzo dynamicznie, 10-20% w skali roku. Badanie ankietowe wykazuje: 15% polskich konsumentów deklaruje, że przynajmniej raz w miesiącu sięga po produkty ekologiczne, a 8% robi to przynajmniej raz w tygodniu. Główny barier zakupu to wiedza na temat znakowania. Nie każdy wie, że produkt nazywany ekologicznym musi mieć UE certyfikat. Poznać certyfikowane produkty można po zielonym listku z dwunastu gwiazdek na opakowaniu. Znajomość certyfikatu, niestety, jest bardzo niska (33%), nawet wśród regularnych konsumentów żywności ekologicznej (45%).

Co mamy rozumieć pod hasłem «Żywność ekologiczna»?

Zgodnie z zasadami zawartymi w rozporządzeniu Unii Europejskiej to żywność wyprodukowana przynajmniej w 95% w sposób ekologiczny, a więc bez użycia nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin, przy zachowaniu żyzności gleby, różnorodności biologicznej oraz poszanowania środowiska naturalnego.
Żywność ekologiczna charakteryzuje się następującymi cechami:

  • Do produkcji nie używa się chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych, w uprawach stosuje się płodozmian w celu zapewnienia żyzności gleby.
  • Zwierzęta w gospodarstwach ekologicznych mają zapewnione zdrowe warunki i są karmione paszą ekologiczną lub z dopuszczalną domieszką pasz konwencjonalnych.
  • Przetworzona żywność ekologiczna nie zawiera sztucznych barwników, aromatów, polepszaczy smaków, konserwantów i nie jest modyfikowana genetycznie (bez
    GMO).

Produkty ekologiczne są kontrolowane. Robi to Inspekcja Handlowa na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sprawdzane produkty pochodzą z państw Unii Europejskiej i krajów spoza niej. Gospodarstwa i firmy produkujące ekologicznie kontrolowane są przynajmniej raz w roku. Niespełnienie wymogów oznacza odebranie certyfikatu i prawa do jego używania.

Cena vs. Korzyści

Ceny produktów ekologicznych są o wiele wyższe od produktów konwencjonalnych (przeważnie od 50% wzwyż, ale zdarzają się kategorie produktów droższe o niecałe 20%). Duże różnice w cenach między eko a konwencjonalną żywnością wynikają z wysokich kosztów produkcji, logistyki oraz małej skali produkcji.

Wśród barier zakupu przez konsumentów produktów, posiadających certyfikat EKO – 14% stanowi  poziom cen. Natomiast, badania dowiodły, że są one zdrowsze nawet o 50% od wytworzonych przemysłowo. Żywność ekologiczna ma oczywiste walory zdrowotne i biologiczne, zawiera m.in. więcej witamin i składników mineralnych w porównaniu z żywnością pochodzącą z upraw konwencjonalnych. Ekologiczne metody produkcji żywności są również przyjazne środowisku.

I na koniec — pamiętaj!

Nie każdy produkt uchodzący za zdrową żywność jest eko, bio czy organic. Stosowanie tych oznaczeń jest zgodne z prawem wyłącznie w przypadku produktów posiadających certyfikat i unijne logo pokarmów ekologicznych, tzw. ekoliścia.