Opublikowano

Kawa, a kultura jej picia w Chorwacji

Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków, Polskich (i nie tylko) turystów. Jeśli ktoś a potrzebę ponurkować w ciepłym morzu, wskoczyć na rower i poszusować w górach, lub najnormalniej w świecie leżeć i odpoczywać na plaży to Chorwacja jest idealnym do tego kierunkiem. No i oczywiście dobra kawa– to, co Chorwację wyróżnia.

W ciągu dnia wypad na kawę jest dla Chorwatów niemal takim samym rytuałem jak dla naszych południowych kolegów Włochów.  Chorwackie espresso wcale nie ustępuje w smaku włoskiemu czy francuskiemu i ma podobnie szatańską moc. Klimat w Chorwacji sprzyja piciu kawy. Jest: gorąco, parno i jest morze. Wysoka temperatura usypia, po południu zmusza do rozleniwienia i siesty – dokładnie tak samo jak we Włoszech czy Hiszpanii.

W oparach tytoniu przyjemniej ?

Jeżeli uznajecie, że kawa wypita bez towarzyszącego jej papierosa to nie jest przyjemność, to w Chorwacji możecie dać upust obu swoim nałogom równocześnie. To właśnie tradycja picia kawy dla przyjemności sprawia, że chorwackie kawiarnie są przyjazne palaczom. Jednego tylko wam robić nie wolno – narzekać, że wolno palić. Jest to nieodłączny element kawiarnianej atmosfery.

Kawa biała, czarna a może espresso ?

Jak już wspominaliśmy, kultura picia kawy w Chorwacji jest zbliżona do kultury picia kawy w krajach basenu morza śródziemnomorskiego Podstawę stanowi więc tutaj espresso – mała, aromatyczna i mocna kawa, której jakość jest miernikiem jakości całego kawowego asortymentu kafejki. Obok espresso najczęściej zamawiana jest także biała kawa (bijela kava) i  Kawa z mlekiem (kava s mlijekom). Bazę do każdej kawy stanowi espresso, a o jej mocy przesądza ilość dodanego mleka.

Co jeśli chodzi o ich ceny ? W tej kwestii Chorwacja nie różni się prawie niczym od innych miejsc obleganych przez turystów. Cena kawy zależna jest nie tylko od doświadczenia i umiejętności baristy, ale także od lokalizacji kawiarni, czy sezonu. Wiadomo, że w wysokim sezonie zapłacimy o wiele więcej niż w sezonie niskim.  Na lądzie będzie taniej niż na wyspach. I poza sezonem taniej, niż w wakacje.

A może kawa na prezent ?

Chorwacka kawa jest niezwykle dobrym i trafionym prezentem. Mile widziana jest kawa z najstarszej chorwackiej palarni Franck. Cigla, czyli 250 gramowa paczka próżniowo pakowanej kawy na pewno będzie dowodem na znajomość lokalnych Chorwackich zwyczajów.

Gdzie kupić Chorwacką kawę ?

Kawę mieloną oraz ziarnistą dostaniecie w naszym sklepie