Opublikowano

7 powodów aby jeść figi tak często, jak to możliwe

Figi suszone, marmolada z fig, ciasto figowe.
7 powodów, aby jeść figi tak często, jak to możliwe

Drzewo figowe to roślina, która potrzebuje ubogiej ziemi i kilku kropli wody, a daje cenne owoce znane ze swoich właściwości leczniczych.

  1. Zawartość magnezu. Magnez jest jednym z podstawowych elementów, które chronią nasz układ nerwowy przed stresem. Jest bardzo ważny dla kości, odporności i zdrowia mózgu. Leczy wiele chorób i znacznie spowalnia proces starzenia. Suszone figi zawierają trzy razy więcej magnezu niż świeże.
  2.  Zawierają potas, wapń, żelazo, fosfor, miedź i witaminy B6, C oraz beta-karoten. Mają bardzo niską zawartość tłuszczu i większą zawartość błonnika niż jakikolwiek inny owoc. I to jest jednym z powodów, dlaczego figi powinny być spożywane codziennie. Pektyna jest rozpuszczalnym błonnikiem, który redukuje cholesterol we krwi, podczas gdy tryptofan pomaga przy krążeniu i bezsenności.
  3. Wysoki odsetek naturalnych cukrów zapewni, że mózg będzie szybciej i lepiej przetwarzał informacje. Diabetycy powinno zachować ostrożność przy spożyciu suszonych fig, ponieważ figi suszone zawierają dwa razy więcej cukru niż świeże.
  4.  Figi suszone są doskonałym źródłem składników odżywczych. Są wartościowym posiłkiem dla sportowców. W połączeniu z orzechami mogą służyć jako idealna przekąska. A zaparzona z nimi herbata zapobiega chorobom wątroby, gardła i dróg oddechowych.
  5. Zawierają również sterole, które są korzystne dla regulowania poziomu cholesterolu we krwi. Sterole roślinne, takie jak stigmasterol i lanosterol wiążą się z cząsteczkami cholesterolu w jelitach i utrudniają jego absorpcję.
  6. Liczne badania wykazują, że spożywanie fig chroni przed rakiem, szczególnie to sprawdza się w odniesieniu do raka prostaty i raka skóry.
  7. Świeże figi zawierają do 80% wody i 60% naturalnego cukru. Figi idealnie pasują do słodkich smaków, takich jak ser owczy czy kozi. Mogą być dodawane do różnych kompotów lub dań z drobiu. Do przetworów z fig zalicza się dżemy, marmolady i napoje.

Figi i przetwory dostępne w naszym sklepie:

Figi suszone

Dżem z suszonych fig 230 g Uje

Marmolada z fig (Smokva) 700 g Dida Boža

Marmolada z fig i pomarańczy 700 g Dida Boža

Marmolada z fig i pomarańczy EKO 240 g Dida Boža

Marmolada z fig (Smokva) EKO 240 g Dida Boža

Źródło informacji: namirnice.ba